דבר המנהלת

פסח, תשע"ז

 

חג החירות הקרב ובא עלינו לטובה, מעלה בי מידי שנה, הרהורים על חופש וחירות.

סנדיה בר קמה, מורה למדיטציה וויפאסנה מדברת על "הפרעונים הפנימיים" שלנו. החלקים שמנהלים אותנו ושולטים בנו – מהם? קולות שיפוטיים? פחדים המנהלים אותנו ומשתקים? אמונות מגבילות לגבי ערכנו? אולי מחויבות לדימוי העצמי?

מה באמת כובל אותנו?

יאיר לפיד במאמרו על חג החירות אומר שאין דבר כזה חופש מוחלט. כשאדם אוהב הוא אינו חופשי; אדם הרוצה לאכול – אינו חופשי; גם כשאדם מחפש את החופש כל הזמן -  החיפוש הופך להיות בית הכלא שלו.

אחד החלקים היותר פקחיים בהגדה הוא העיסוק בגעגוע אל הכלא, ברצון לחזור אל סיר הבשר. בתאוריה, רוב האנשים רוצים חירות. אם הם אינם מוכרחים, לא יודו שיש משהו חמים ומחבק בכפייה.

את רוב המכשולים אנחנו בוחרים לשים לעצמנו.

כדי להגיע לחירות, יש לקחת אחריות ולוותר פעמים רבות על נוחות ועל היותנו חלק מחברה.  אך החברה, המשפחה, הכסף, המחוייבות – יש בהם סיפוק, ולכן מרבית האנשים לא יהיו חופשיים לעולם – מתוך בחירה.

חג החירות קרב, ואנחנו עומדים לצאת לחופשה. לא בהכרח לחופש אך להפוגה ולמנוחה.

מי ייתן שנדע לחבק את הגבולות שבחרנו ושמנו לעצמנו. לאהוב אותם ומתוך הסיפוק נחוש את החירות האמיתית.

 

חג שמח!


 _________________________________________________________________________________________________________________________________________


דבר המנהלת בטקס לזכרון של יצחק רבין 13.11.2016

היום, יום הזיכרון ה 21 ליצחק רבין זכרו לברכה.

רבין היה איש פלמ"ח, רמטכ"ל, שגריר ישראל בארה"ב, שר ביטחון וכיהן פעמיים כראש ממשלת ישראל. הירצחו בידי מתנקש יהודי ב 4.11.1995 הותיר עם שלם בתדהמה ובאבל עמוק.

יום הזיכרון ליצחק רבין הוא בעל חשיבות מכריעה, משום שהוא יום של חשבון נפש לחברה הישראלית. זהו זמן לשיח, לחשיבה על זהותנו כעם, על האופן שבו אנו מטפלים במחלוקות.

השנה, יום הזיכרון הוא בסימן "לוקחים אחריות על המילים"

ברור לכולם, שאלימות פיזית ואלימות מילולית מובילות לאסון ועלולות להוביל לפגיעה ממשית ואף למוות. מה שעדיין לא ברור לכולם הוא שפעמים רבות גם מילים רגילות, בהקשרים מסויימים, בנימה מסויימת, באמירה בלי חשיבה מעמיקה עלולות לפגוע, ועלולות להיות להן השלכות הרות אסון.

היום, כאשר אנו מצויידים במקלדות ובטלפונים חכמים כל דקה ביממה, וכאשר אנו יכולים בכל שנייה לכתוב ולקבל מסרים שונים ללא מנוח, חובה עלינו, דווקא בגלל הקלות והזמינות לדעת לעצור, לחשוב ולקרוא שנית את ניסוח דברינו שניה לפני שלוחצים send, שניה לפני שאומרים משפט, חובה עלינו לחשוב האם אנו מתנסחים בצורה מכבדת, כיצד אני הייתי מרגיש/ה אילו קיבלתי מסר כזה. 

עצירה וחשיבה! זכרו, למילים יש משמעות, ואנו נושאים אותן בליבנו שנים רבות._________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


טקס זריחה 2016

תלמידים מקסימים, חברי צוות וקהילה יקרים,
היום, בתפר שבין סיום שנת תשע"ו לפתחה של שנת תשע"ז התכנסנו לאירוע הזריחה המסורתי של בית הספר הדמוקרטי. אני שמחה מאוד להיות כאן לראשונה.
השבוע הלך לעולמו שמעון פרס, הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, במועד סמלי בעיני. סיום שנה, סיום פרק של 93 שנים של אדם משכמו ומעלה שהקדיש עשרות שנים מחייו לשירות הציבורי של מדינת ישראל והפך במרוצת השנים לאדם נערץ בארץ ובעולם כולו. 
שמעון פרס היה איש של חזון שממאפייניו הבולטים היו דבקות במטרה, נחישות, התמדה ועבודה קשה. 
שמעון פרס היה איש אשכולות, איש תרבות ורוח, איש שחולק כבוד רב לשפה העברית הדבורה והכתובה.
יהי זכרו ברוך!
והנה כעת בפתחה של שנה חדשה, עת אנו נוהגים לעשות חשבון נפש אישי ולאומי, כאשר הולך לעולמו אדם בעל שיעור קומה כמו שמעון פרס – עלינו להעצים את התכונות הטובות שהיו לו, ללמוד מהן ולגדל לאורן את מנהיגי העתיד.
בפתחה של שנה חדשה מה נאחל לאהובינו ולנו? 
חוץ מהברכות אותן אנו מורגלים לאחל: בריאות, שלום, הצלחה, נחת, אושר ועוד, אני מאחלת לכולנו לאמץ משהו מתוך התכונות החיוביות שהיו לשמעון פרס: שנדע להיות סובלניים כלפי האחר, שנהיה נחושים ועקביים בעשייה, שהאתגרים שנפגוש בדרך לא ירפו את ידינו ושנמשיך להתאמץ, כי המאמץ מניב תוצאות מספקות, למרות שהן אינן קורות בהכרח בתקופה קצרה. שלא נפחד מכישלון, כי הוא מלמד אותנו דברים חדשים ומצמיח אותנו למקומות שלא היינו מגיעים אליהם, לו הצלחנו מיד. שנדע להביע את עצמנו בע"פ ובכתב כי בעזרת התנסחות מכבדת ומדויקת נדע לגשר בין מחלוקות.
יהי זכרו של שמעון פרס ברוך – "איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא?"
שנה טובה ומתוקה לכולם,
רונית בלום_________________________________________________________________________________________________________________________________________5.9.2016
קהילה יקרה,
צוות בית הספר פתח את שנת הלימודים לאחר הכנות רבות וימי היערכות גדושים במידע ובדיונים. שמחנו והתרגשנו יחד ביום הראשון ללימודים לקבל את פני תלמידינו הותיקים והחדשים המגיעים לבדם או המלווים על ידי הוריהם. הטקסים הקטנים בשער של כניסה ברגל ימין, חולצות עם שם, נשיקות וחיבוקים, תלמידים שנכנסים כבוגרים ומשאירים את הוריהם כמה צעדים מאחור כמכריזים על עצמאות, בזמן שלהורה עוד לא ברור לאן נעלם ילדו הקט שרק אתמול נכנס איתו בגאווה יד ביד....
התלמידים פגשו את החונכים במפגש קבוצתי נעים, ואחר כך נאספו כולם לטקס. ישובים על גבי מחצלות שמחים ונרגשים קיבלו ההורים והתלמידים מגן ועד ט' את תלמידי כיתה א' המקסימים שפסעו דרך קשתות צבעוניות לצלילי השיר "שלום כיתה א'" בביצועה של מיקי קם, הזכור לרבים מאיתנו עוד מהתקופה שאנו צעדנו כמוהם בשביל העבר שלנו לכיתה א'.
במקביל נערכו ועדיין נערכים ערבי הורים של החטיבות השונות, בהם מוסר הצוות מידע על התכנית השנתית ונותן מענה לשאלות. האסיפות התקיימו באווירה נעימה ומכבדת.
אנו עובדים במרץ על פי תוכנית ספטמבר עם מערכת התנסות המיוחדת לחט"צ וכן התנסות התלמידים הבוגרים בשיעורים השונים. במהלך הימים האלה נחשפים התלמידים לחונכים בחטיבות ועד ה 11.9 יבחרו חונכים אישיים. התהליך יסתיים ב 18.9. כמו כן ב 18-19.9 ירכיבו התלמידים עם החונך האישי את מערכת השעות לאחר "טעימת" מגוון השיעורים במערכת.
באתר בית הספר תוכלו למצוא את ידיעון 2016-2017 ובו מידע על תהליך הרכבת המערכת וכן הסבר על תכני השיעורים שיילמדו בתשע"ז. הרכבת המערכת מזמנת שיח בין הורה-תלמיד-חונך על הבחירות ומשמעותן. התהליך עצמו חשוב לא פחות מהתוצאה.
כמו כן באתר בית הספר תמצאו את הדמוקרטיקל – יומן האירועים המקוון הבית ספרי (דמוקרטי+calendar וגם קל – מקל על ההתארגנות). היומן מתעדכן online  ומחולק עפ"י שכבות הגיל. מומלץ להיכנס ולהתעדכן בכל הקורה בבית הספר. היומן כולל חופשות, אירועי סל תרבות, טיולים, אירועי הערכה כמו מבחנים והגשת עבודות וכל אירוע שמתרחש בבית הספר.
בהמשך החודש צפוי לכלל בית הספר תרגיל ביטחון ארצי וכן אירוע זריחה.

תודה לכלל הצוות הנפלא שמשקיע רבות על מנת לקיים את כל הפעילויות!
שנה טובה, פורייה, מעניינת ומסקרנת

Comments