דבר המנהלת

תלמידים, צוות, הורים יקרים,

 

הנה הגיעה לה לסיומה שנת תשע"ז. שנת פעילות ענפה, שנה של למידה, עשייה, יוזמות ותוכניות מיוחדות.

פתחנו את השנה בטקס בית ספרי חגיגי בו קיבלנו בברכה את ילדי הגן וכיתה א', ובהמשך התקיים אירוע הזריחה המסורתי. התלמידים בחרו חונכים אישיים ובנו בעזרתם מערכת אישית. התקיים יריד ועדות שהציג את מגוון הועדות וכל תלמיד/ה שרצו לקחת חלק בחרו לעצמם ועדה מתאימה בה יכלו לפעול לאורך כל השנה. קיימנו אסיפות הורים ומפגשי תחילת שנה של הורה-חונך-ילד ומהם יצאו כולם למסע של למידה ופעילויות.

במהלך השנה מלבד מגוון שיעורי הבחירה, התקיימו חמישה סבבים בני שישה שבועות של ה"תחנה המרכזית" ובכל סבב היצע גדול של נושאים ביוזמת מורים, תלמידים וגם הורים שלקחו חלק.

במהלך השנה היו פרלמנטים מעניינים מאוד, וחלקם אף מסעירים עם הכרעות מרתקות!

קיימנו גם תרגילי בטחון ותרגילי למידה בשעת חירום, ואף היתה השתתפות ערה של תלמידים מכל הכיתות בתחרות הסייבר הארצית.

קיבלנו הדרכות בנושא בריאות והגיינה לכלל הכיתות.

התקיימו מגוון אירועים של קהילת בתי הספר הדמוקרטיים: שיח מדברי לתחילת השנה, פרלמנטים ארציים, שבוע האיידק הבינלאומי, אירוע סובב דמוקרטים, אירוע סיום בשפיים

חגגנו יחד חגים בחגיגות בית ספריות ו/או חטיבתיות, וציינו מועדי זיכרון בטקסים כלל בית ספריים. אירועים גדולים במיוחד היו אירוע הדלקת נר חנוכה בשילוב אירוע אמנויות "ארבע העונות", אירוע קרנבל פורים בנושא המערב הפרוע בהובלת החט"ב, ליל סדר בית ספרי שהסתיים בשירה רמה של "אחד, מי יודע?"  

התקיימו שלוש ועדות חינוך שזימנו שיח מעניין מאוד בנושאים חינוכיים שנוגעים לכולנו

התקיימו שני מפגשים הורה-מורה-ילד אחד בכל מחצית, ושני אירועי חלוקת הערכות: אחד בסיום כל מחצית

שבוע הצדק החברתי היה השנה בנושא "כסף" וכלל סדנאות, הרצאות והפעלות מיוחדות.

שבוע חגיגה ספרותית, בו פגשו הילדים סופרים אורחים, קראו מיצירותיהם והעמיקו את הפעילות בספרות. בסוף השנה התקיים יריד ספרים גדול בשיטת "קח-תן".

פעילות "פשוט חשבון" הציעה מגוון רחב של פעילויות מחוץ לקופסה בנושאים מתמטיים.

שבוע גלישה בטוחה ברשת, ובהמשך ביוזמת הורים שתי הרצאות בנושא מיניות בעידן הרשתות החברתיות.

השתתפנו וגם זכינו בטורנירי ספורט שונים של בתי הספר בהוד השרון וגם של בתי הספר הדמוקרטיים.

אירחנו בתי ספר מהוד השרון במסגרת "שבוע החינוך העירוני" שבו הצגנו מספר שיעורים מיוחדים: פעילות הכלבייה, פעילות פינת החי ואת השיעור "שוטטות" וגם התארחנו במספר בתי ספר ונחשפנו לפעילות מעניינת.

צפינו בהנאה רבה בהצגות הנפלאות של מגוון שיעורי הדרמה

סיימנו באירוע שקיעה ומסיבת סיום מוצלחת מאוד בה נפרדנו ממחזור י' , בימי בריכה מרעננים ובימי מעברים, בהם נחשפו התלמידים לחטיבות החדשות אליהן ישתייכו בשנת הלימודים הבאה.

 

והיו גם אירועיים חטיבתיים:

הגנים

יצאו לטיול משפחות לתל חדיד, צפו בהצגה "אגדת יער" ובמופע המחול "חלום ביאליק", ביקרו במוזיאון "האדם והסביבה", השתתפו במפגש ספרותי עם הדר גבריאל על ע. הילל, השתתפו באירוע עירוני ביום העצמאות וערכו טיול לירקון.

ליאור, עדי, עדי, נועה ודליה תודה רבה לכם על כל העשייה!

 

חטיבה א-ב

ביקרה בדואר, צפתה בהצגה "הרפתקאות חמור שכולו תכלת", טיילה בנחל תנינים, השתתפה במפגש מוסיקלי עם סימפונט רעננה, צפתה בהצגה "יעל שומרת על גופה", פגשה בסופרת איריס ארגמן, האזינה לקונצרט "פעמה", יצאה לטיול בנחשולים, קיימו מגוון גדול נוסף של מפגשי חטיבה וקבלות שבת ומסיבת סיום חטיבתית

לאונורה, ורד, ענת, טל, שחר, בת אל ושביט תודה רבה לכם על כל העשייה!

 

 

 

חטיבה ג-ד

טיילה במערות האדם הקדמון, ביקרה במוזיאון, ערכו סיור לימודי בחוף געש במסגרת השיעור "האדם והים", צפתה בקונצרט "בגובה העיניים" ובהצגה "המכשפה בבית ממול", נפגשה עם היוצרת "רבקה מגן", טיילה בסטאף, יצאה לסיור עירוני במסגרת הפעילות העירונית "הוד השרון עירי", יצאה במחולות בתהלוכת שבועות עירונית, השתתפה בעשרה שיעורי שחייה, ביקרה בצריף הראשון במגדיאל וסיימה את השנה באירוע בבריכה ומפגש חגיגי חטיבתי.

מגי, גילי, לילך, סמדר,  רים,  לירז וג'קי תודה רבה לכם על כל העשייה!

 

חטיבה ה-ו

יצאה ליומיים של מחנה גיבוש במקורות הירקוןצפתה בהצגה "שרלוק הולמס". נציגים מכיתה ו' יצאו לסמינר עמיתים בנושא אלכוהול, יצאו לסיור לימודי במסגרת השיעור "האדם והים", ביקרו במוזיאון החלל, השתתפו במגוון טורנירי כדורסל וכדורשת, במסגרת שבוע חגיגה ספרותית נפגשו עם יוסי אלפי, קיבלו שבוע הדרכה של פיקוד העורף, יצאו לטיול של יומיים באיזור בית שאן, השתתפו בפעילות חדרי בריחה בבית הספר בגין במסגרת שבוע החינוך העירוני, ביקרו בתעוכת "גיבורים" במוזיאון בית התפוצות וסיימו את השנה באירוע בריכה ובמפגש סיום חטיבתי.

בנות כיתה ו' השתתפו בפעילות ענפה לרגל שנת בת המצווה שכללה מגוון אירועים ומפגשים ושיאה היה טיול יומיים של אימהות ובנות

גילי, ויוי, נתלי, פנינה, בני, מירב, וסהרתודה רבה לכם על כל העשייה!

 

חט"ב

יצאה ליומיים של מחנה במקורות הירקון, צפתה בהצגה "שיעור לחיים", נציגות תלמידים השתתפה בפעילות מנהיגות עירונית, צפתה בסרט "המיית היונה" ונפגשה עם הבימאית, השתתפה במפגש בנושא התנהגויות סיכוניות, נפגשו עם דבורית שרגל במסגרת שבוע חגיגה ספרותית, הפיקו את אירוע פורים עבור כל תלמידי בית הספר, צפו בהצגה חברות.סוף, כיתה ז' יצאה לטיול בני מצווה בירושלים, יצאו לטיול שלושה ימים בניצנה, ערכו סדרת טיולי שטח ביוזמת הורים, יצאו לסיור: סובב דמוקרטיים, השתתפו באירועי התנדבות, סיימו את השנה באירוע בריכה. תלמידי כיתה ט' השתתפו ויזמו פעילויות שנ"ט ייחודיות לבוגרים כולל הפקת מסיבת הסיום וספר המחזור.

טל, יאיר, שגית, איילת, נחשון, דקלה, אורי, מעין, ענת תודה רבה לכם על כל העשייה!

ויש גם אנשי צוות יקרים נוספים שאינם משוייכים לחטיבה מסויימת ועשו עבודה מבורכת וגם להם מגיעה תודה: אילאיל, בנצי, הילה ג'רסי, הילה חסידים, הילה חורש, ויואנה, ערן ונטע

תודה ענקית למיקי, דפנה, דניאל וגם לשוקי ולחאסן

תודה מיוחדת ללירז על שנה מאומצת!

תודה לכל ההורים שיוזמים ומשקיעים ממרצם להצלחתו של בית הספר במגוון ערוצים.

 

* הצוות נערך לקראת שנה"ל תשע"ח ויקבל את פניכם ב 1.9.2017

* החל מתשע"ח ובמשך שלוש שנים תחול הפחתה בתשלומי ההורים בשיעור של כ 1000 שקלים בכיתות א-ה ובמאות שקלים בכיתות ו-ט מידי שנהכמו כן בית הספר יקבל הכרה בייחודיות למשך חמש שנים לאחר ועדה שתתקיים בקרוב / בתחילת השנה.

* בשנת הלימודים תשע"ח יחול שינוי בלוח הצלצולים:

שעת התחלה

שעת סיום

אירוע

7:50

8:15

ייתכנו מפגשי חונכות

8:15

8:30

מפגש בוקר

8:30

8:35

מעבר

8:35

9:20

שעור 1

9:20

9:25

מעבר

9:25

10:10

שעור 2

10:10

10:35

הפסקה

10:35

11:20

שעור 3

11:20

11:30

הפסקה

11:30

12:15

שעור 4

12:15

12:30

הפסקה

12:30

13:15

שעור 5

13:15

13:30

מפגש סיום/הפסקה

13:30

14:15

שיעור 6 /חונכות

14:15

15:00

שיעור 7/חונכות

 

יום הלימודים יסתיים כבסיס בימים א-ה בשעה 13:30 וביום שישי ב 12:30

ייתכנו חונכויות/שיעורים מעבר בשיעורים  6,7 או בבוקר.

 

 

אני נפרדת מכם.

בעוד כמספר ימים יתמנה/תתמנה לבית הספר מנהל/ת חדש/ה מאחלת לו / לה ולכולם בהצלחה!

חופשה נעימה,

רונית בלום

 _________________________________________________________________________________________________________________________________________פסח, תשע"ז

 

חג החירות הקרב ובא עלינו לטובה, מעלה בי מידי שנה, הרהורים על חופש וחירות.

סנדיה בר קמה, מורה למדיטציה וויפאסנה מדברת על "הפרעונים הפנימיים" שלנו. החלקים שמנהלים אותנו ושולטים בנו – מהם? קולות שיפוטיים? פחדים המנהלים אותנו ומשתקים? אמונות מגבילות לגבי ערכנו? אולי מחויבות לדימוי העצמי?

מה באמת כובל אותנו?

יאיר לפיד במאמרו על חג החירות אומר שאין דבר כזה חופש מוחלט. כשאדם אוהב הוא אינו חופשי; אדם הרוצה לאכול – אינו חופשי; גם כשאדם מחפש את החופש כל הזמן -  החיפוש הופך להיות בית הכלא שלו.

אחד החלקים היותר פקחיים בהגדה הוא העיסוק בגעגוע אל הכלא, ברצון לחזור אל סיר הבשר. בתאוריה, רוב האנשים רוצים חירות. אם הם אינם מוכרחים, לא יודו שיש משהו חמים ומחבק בכפייה.

את רוב המכשולים אנחנו בוחרים לשים לעצמנו.

כדי להגיע לחירות, יש לקחת אחריות ולוותר פעמים רבות על נוחות ועל היותנו חלק מחברה.  אך החברה, המשפחה, הכסף, המחוייבות – יש בהם סיפוק, ולכן מרבית האנשים לא יהיו חופשיים לעולם – מתוך בחירה.

חג החירות קרב, ואנחנו עומדים לצאת לחופשה. לא בהכרח לחופש אך להפוגה ולמנוחה.

מי ייתן שנדע לחבק את הגבולות שבחרנו ושמנו לעצמנו. לאהוב אותם ומתוך הסיפוק נחוש את החירות האמיתית.

 

חג שמח!


 _________________________________________________________________________________________________________________________________________


דבר המנהלת בטקס לזכרון של יצחק רבין 13.11.2016

היום, יום הזיכרון ה 21 ליצחק רבין זכרו לברכה.

רבין היה איש פלמ"ח, רמטכ"ל, שגריר ישראל בארה"ב, שר ביטחון וכיהן פעמיים כראש ממשלת ישראל. הירצחו בידי מתנקש יהודי ב 4.11.1995 הותיר עם שלם בתדהמה ובאבל עמוק.

יום הזיכרון ליצחק רבין הוא בעל חשיבות מכריעה, משום שהוא יום של חשבון נפש לחברה הישראלית. זהו זמן לשיח, לחשיבה על זהותנו כעם, על האופן שבו אנו מטפלים במחלוקות.

השנה, יום הזיכרון הוא בסימן "לוקחים אחריות על המילים"

ברור לכולם, שאלימות פיזית ואלימות מילולית מובילות לאסון ועלולות להוביל לפגיעה ממשית ואף למוות. מה שעדיין לא ברור לכולם הוא שפעמים רבות גם מילים רגילות, בהקשרים מסויימים, בנימה מסויימת, באמירה בלי חשיבה מעמיקה עלולות לפגוע, ועלולות להיות להן השלכות הרות אסון.

היום, כאשר אנו מצויידים במקלדות ובטלפונים חכמים כל דקה ביממה, וכאשר אנו יכולים בכל שנייה לכתוב ולקבל מסרים שונים ללא מנוח, חובה עלינו, דווקא בגלל הקלות והזמינות לדעת לעצור, לחשוב ולקרוא שנית את ניסוח דברינו שניה לפני שלוחצים send, שניה לפני שאומרים משפט, חובה עלינו לחשוב האם אנו מתנסחים בצורה מכבדת, כיצד אני הייתי מרגיש/ה אילו קיבלתי מסר כזה. 

עצירה וחשיבה! זכרו, למילים יש משמעות, ואנו נושאים אותן בליבנו שנים רבות._________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


טקס זריחה 2016

תלמידים מקסימים, חברי צוות וקהילה יקרים,
היום, בתפר שבין סיום שנת תשע"ו לפתחה של שנת תשע"ז התכנסנו לאירוע הזריחה המסורתי של בית הספר הדמוקרטי. אני שמחה מאוד להיות כאן לראשונה.
השבוע הלך לעולמו שמעון פרס, הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, במועד סמלי בעיני. סיום שנה, סיום פרק של 93 שנים של אדם משכמו ומעלה שהקדיש עשרות שנים מחייו לשירות הציבורי של מדינת ישראל והפך במרוצת השנים לאדם נערץ בארץ ובעולם כולו. 
שמעון פרס היה איש של חזון שממאפייניו הבולטים היו דבקות במטרה, נחישות, התמדה ועבודה קשה. 
שמעון פרס היה איש אשכולות, איש תרבות ורוח, איש שחולק כבוד רב לשפה העברית הדבורה והכתובה.
יהי זכרו ברוך!
והנה כעת בפתחה של שנה חדשה, עת אנו נוהגים לעשות חשבון נפש אישי ולאומי, כאשר הולך לעולמו אדם בעל שיעור קומה כמו שמעון פרס – עלינו להעצים את התכונות הטובות שהיו לו, ללמוד מהן ולגדל לאורן את מנהיגי העתיד.
בפתחה של שנה חדשה מה נאחל לאהובינו ולנו? 
חוץ מהברכות אותן אנו מורגלים לאחל: בריאות, שלום, הצלחה, נחת, אושר ועוד, אני מאחלת לכולנו לאמץ משהו מתוך התכונות החיוביות שהיו לשמעון פרס: שנדע להיות סובלניים כלפי האחר, שנהיה נחושים ועקביים בעשייה, שהאתגרים שנפגוש בדרך לא ירפו את ידינו ושנמשיך להתאמץ, כי המאמץ מניב תוצאות מספקות, למרות שהן אינן קורות בהכרח בתקופה קצרה. שלא נפחד מכישלון, כי הוא מלמד אותנו דברים חדשים ומצמיח אותנו למקומות שלא היינו מגיעים אליהם, לו הצלחנו מיד. שנדע להביע את עצמנו בע"פ ובכתב כי בעזרת התנסחות מכבדת ומדויקת נדע לגשר בין מחלוקות.
יהי זכרו של שמעון פרס ברוך – "איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא?"
שנה טובה ומתוקה לכולם,
רונית בלום_________________________________________________________________________________________________________________________________________5.9.2016
קהילה יקרה,
צוות בית הספר פתח את שנת הלימודים לאחר הכנות רבות וימי היערכות גדושים במידע ובדיונים. שמחנו והתרגשנו יחד ביום הראשון ללימודים לקבל את פני תלמידינו הותיקים והחדשים המגיעים לבדם או המלווים על ידי הוריהם. הטקסים הקטנים בשער של כניסה ברגל ימין, חולצות עם שם, נשיקות וחיבוקים, תלמידים שנכנסים כבוגרים ומשאירים את הוריהם כמה צעדים מאחור כמכריזים על עצמאות, בזמן שלהורה עוד לא ברור לאן נעלם ילדו הקט שרק אתמול נכנס איתו בגאווה יד ביד....
התלמידים פגשו את החונכים במפגש קבוצתי נעים, ואחר כך נאספו כולם לטקס. ישובים על גבי מחצלות שמחים ונרגשים קיבלו ההורים והתלמידים מגן ועד ט' את תלמידי כיתה א' המקסימים שפסעו דרך קשתות צבעוניות לצלילי השיר "שלום כיתה א'" בביצועה של מיקי קם, הזכור לרבים מאיתנו עוד מהתקופה שאנו צעדנו כמוהם בשביל העבר שלנו לכיתה א'.
במקביל נערכו ועדיין נערכים ערבי הורים של החטיבות השונות, בהם מוסר הצוות מידע על התכנית השנתית ונותן מענה לשאלות. האסיפות התקיימו באווירה נעימה ומכבדת.
אנו עובדים במרץ על פי תוכנית ספטמבר עם מערכת התנסות המיוחדת לחט"צ וכן התנסות התלמידים הבוגרים בשיעורים השונים. במהלך הימים האלה נחשפים התלמידים לחונכים בחטיבות ועד ה 11.9 יבחרו חונכים אישיים. התהליך יסתיים ב 18.9. כמו כן ב 18-19.9 ירכיבו התלמידים עם החונך האישי את מערכת השעות לאחר "טעימת" מגוון השיעורים במערכת.
באתר בית הספר תוכלו למצוא את ידיעון 2016-2017 ובו מידע על תהליך הרכבת המערכת וכן הסבר על תכני השיעורים שיילמדו בתשע"ז. הרכבת המערכת מזמנת שיח בין הורה-תלמיד-חונך על הבחירות ומשמעותן. התהליך עצמו חשוב לא פחות מהתוצאה.
כמו כן באתר בית הספר תמצאו את הדמוקרטיקל – יומן האירועים המקוון הבית ספרי (דמוקרטי+calendar וגם קל – מקל על ההתארגנות). היומן מתעדכן online  ומחולק עפ"י שכבות הגיל. מומלץ להיכנס ולהתעדכן בכל הקורה בבית הספר. היומן כולל חופשות, אירועי סל תרבות, טיולים, אירועי הערכה כמו מבחנים והגשת עבודות וכל אירוע שמתרחש בבית הספר.
בהמשך החודש צפוי לכלל בית הספר תרגיל ביטחון ארצי וכן אירוע זריחה.

תודה לכלל הצוות הנפלא שמשקיע רבות על מנת לקיים את כל הפעילויות!
שנה טובה, פורייה, מעניינת ומסקרנת

Comments